Vyberte stranu

Predstavte si takúto modelovú situáciu. Priateľka vás pozvala na jedno stretnutie s priateľmi u nej doma. Sedíte u nej v obývačke a okolo vás sedia zaujímaví ľudia, počúvate o čom sa rozprávajú a raz za čas poviete na veci aj váš vlastný názor a skúsenosti. Zrazu zistíte, že pár metrov od vás stojí celkom zaujímavý muž a stále sa na vás pozerá. Neviete či vám to lichotí alebo je to divné, ale rozhodnete sa to brať ako kompliment a usmejete sa.

V tom sa tento muž rozhodne, že vás musí spoznať. Príde bližšie a prisadne si ku vám. Začnete sa rozprávať, zistíte, že sa volá Matúš a jeho povolanie je celkom zaujímavé. V tom vám dá kompliment. To vždy celkom polichotí, potešíte sa, že si to myslí a poďakujete. Chvíľu normálne konverzujete a zrazu vám zloží ďalší kompliment. Začínate si myslieť, že je to celkom divné dostať dva komplimenty od muža, ktorého ste práve spoznali. V tom ale zloží ďalší kompliment týkajúci sa niečoho úplne iného. V tomto momente sa už začínate cítiť fakt divno. Uvedomíte si, že celý čas sa s vami snaží udržať očný kontakt a úplne ignoruje ostatných troch účastníkov vašej komunikácie.

Nakoniec savšak rozhodnete, že aj tak je celkom milý a ignorujete jeho čudné správanie. Koniec koncov, na rande ste už neboli dlhšie ako uhorský rok. Takže keď si od vás vypýta telefónne číslo, dáte mu ho.

Teraz príde niečo ešte lepšie – hneď ako večer dorazíte domov z večierku, hádajte čo sa stane! Áno, zavolá vám. Nečaká dva dni, nečaká týždeň, zavolá vám takmer okamžite. Dokonca sa vás spýta, či nemáte záujem ísť si zajtra večer sadnúť niekam do mesta. Zdá sa, že na to tlačí trochu rýchlo, však?

Čo je na tom všetkom, v podstate, zlé? Nuž, celá situácia by koniec koncov vôbec nevyznela tak zle. Problém je, že toto celé je zatiaľ iba jednostranný vzťah.  Ako samy vidíte, v tomto prípade určite nebola snaha v rovnováhe. Keby sa obaja snažili čo najskôr dostať čo najďalej, všetko by bolo v poriadku, ba možno by to bolo aj skvelé, že obaja majú o seba tak rýchlo záujem. Ibaže toto nie je ten prípad.

Vo vzťahoch, kedy jeden človek dáva do vzťahu väčšinu, ak nie aj všetku snahu, ľudia väčšinou nevydržia dlho. Dôvodom je, že medzi sebou nepociťujú žiadne romantické napätie. Romantické napätie je tá špeciálna vec, ktorú viddíte vo filmoch natočených podľa kníh od Jane Austen, ako napríklad Rozum a Cit alebo Pýcha a Predsudok.

Romantické napätie je najmä na začiatku vzťahu nesmierne dôležité. Ak musí jedna osoba vytvárať a budovať celý vzťah, je takmer odsúdený na zánik.

Ak sa nachádzate v novom vzťahu (alebo starom, ktorý chcete oživiť), vyskúšajte takú interakciu so svojim partnerom, kedy vy začnete niečo robiť alebo nakoniec odstúpite a necháte na vašom partnerovi, aby sa snažil on, potom zasa vy atď.