Vyberte stranu

Môže zraniť a môže liečiť. Môže vytvoriť radosť a môže vytvoriť bolesť. Je určite zodpovedná za najlepšie ale aj najhoršie momenty vášho života. Môže zmeniť zlý nápad na brilantný. Môže obmäkčiť tvrďáka tak, že sa z neho stane sentimentálny milovník.

Romantika je ako alkohol. Vytvára silné emócie priam z ničoho. Môže vytvoriť fatamorgánu lásky a taktiež nás môže zahltiť predstavou nekončiaceho šťastia. Môže vytvoriť neopodstatnený hnev a žiarlivosť. Môže spôsobiť smútok a zlomené srdce napriek tomu, že sme nič nestratili.

Romantika je ako alkohol. Chutí naozaj skvele. Väčšinu času. Ale často sa objavia zlé následky, ihneď ako vytriezvieme.

Romantika je ako alkohol, lebo v nás budí záujem najmä, keď sme mladý. Intoxikuje nás a presviedča nás, že to čo zažívame je jediná vec, ktorá je reálna – jediná vec, na ktorej by v skutočnosti malo záležať. Hneď ako vyrastieme a získame viac zážitkov, začneme veriť týmto zážitkom čoraz menej a menej a pochopíme, že sú prirodzené.

Romantika je ako alkohol – môže sa stať našou závislosťou, môže nás ovládnuť, zničiť naše životy a vzťahy s najbližšími. Niektorí ľudia jej jednoducho nikdy nemajú dosť. Hľadajú ju na tých najnevhodnejších miestach. U partnera najlepšieho kamaráta, pri mladom charizmatickom kolegovi, pri ex ktorej sa proste nemôžeme len tak vzdať. ľudia budú klamať, podvádzať, kradnúť a ubližovať ostatným len kvôli tomu, aby ukojili svoju potrebu a ich správanie bude v ich ponímaní vždy odôvodnené.

Romantika je ako alkohol. Uistite sa, že vy používate ju a ona nevyužíva vás. Kľúčom je vyváženie. Niekedy jej potrebujete trochu viac aby ste prinavrátili vášmu milostnému životu stratenú iskru. Niekedy jej potrebujete viac aby ste oslávili dôležité životné momenty oveľa intenzívnejšie. Ale uistite sa, aby vás nikdy neovládla.

Romantika je ako alkohol. Málo je lepšie ako priveľa. Trochu je lepšie než vôbec.

Romantika je ako alkohol. Pokiaľ jej nefandíte pravdepodobne bývate na oslavách veľmi nudní. Romantika je ako alkohol v tom, že skresľuje čas. Zopár sekúnd môže vyzerať ako večnosť, zatiaľ čo  celý weekend môže zmiznúť bez náznaku, čo sa vlastne odohralo.

Romantika je ako alkohol: Môže vás naozaj vzrušiť. Niekedy až tak, že sa vyspíte z niekým, s kým by ste sa nemali. Romantika je ako náboženstvo. Môže vás zaviesť k viere v nadpozemskú silu, ktorá vás má zachrániť alebo zničiť. Môže vás zaviesť na miesto detskej podozrievavosti.

Romantika je ako náboženstvo v tom, že väčšina ľudí preferuje zdanie viery než  skutočnú vieru. Väčšina ľudí, ktorí sú s ňou konfrontovaní sú ochromení radosťou, ktorú ponúka.

Romantika je ako náboženstvo v tom zmysle, že ľudia si z vás začnú uťahovať, pokiaľ to s ňou budete preháňať. „Nepreháňaj to,“ budú kričať. Ako keby kľačanie modlenie za bieleho dňa bolo verejné pohoršovanie.

Romantika je ako náboženstvo – je úplne nelogická, ale to nezastaví ľudí pred tým, aby sa jej úplne odovzdali. Romantika je ako veda v tom ponímaní, že najprv musíte urobiť zopár chýb pred tým, než uspejete. Zlyhanie je súčasťou tohto procesu. Viac-menej je na ňom celý tento proces založený.

Romantika je ako veda kvôli tomu, že nezávisle od toho, koľko krát sa budete snažiť overiť určité udalosti, nikdy nebudete naplno presvedčený  k čomu v skutočnosti došlo alebo čo sa pokazilo. Môžete naisto vedieť s kým ste alebo cítiť zvláštne emócie, ktoré sa medzi  vami dvoma objavia ale nikdy nie obidve veci.

Romantika je ako alkohol v tom, že ju niekedy potrebujeme k tomu, aby sme sa uvoľnili, aby sme cítili, žili a dýchali a umožnili sebe spoločnosť  ostatných ľuďí. Je to chemický nástroj aby sme prekonali naše chybné presvedčenia. Evolučný trik na spojenie kultúr a spoločností, ktoré nás vytvorili.

Keď som bol mladý, neveril som v romantiku. Pristupoval som k nej rovnako, ako som pristupoval k Ježiškovi a Mikulášovi – jemná sentimentalita, ktorá preberala vedenie nad zdravým rozumom.

Ako ste si už možno všimli, bol som single a osamotený. A ironicky, mimo všetko moje premýšľanie nad tým, čo romantikou je a čo nie je, moje ignorovanie ma viedla do vzťahu, v ktorom som sa vždy bránil. Napriek svojmu odporu k tomu, čo romantikou bolo alebo nebolo, som sa stal jej otrokom, na niekoľko rokov bez toho, aby som o tom vôbec vedel.

Pretože, toto je na romantike naozaj vtipné: Niekedy bolí. Niekedy je ukážkovou drámou – rozbíjanie tanierov, trieskanie dverí, krik a rozbité  obrazovky telefónov. Vplýva na nás tak jemne ako najkrajší západ slnka alebo najúprimnejšie bozky.

Keď som dospel a získal viac skúseností rovnakým spôsobom ako som sa naučil piť,  naučil som sa držať svoje srdce na uzde. Naučil som sa, že je správne neprikladať svojim emóciám význam. Len preto, že po niečom túžim, ešte to neznamená, že by som to mal naozaj mať. Len preto, že si navzájom hovoríme, že sa milujeme ešte to neznamená, že viem čo slovo láska naozaj vyjadruje.

Pripustil som silu emócii rovnakým spôsobom ako som k sebe pripustil alkohol, náboženstvo a vedu: ako nástroj.

Ako nástroj, by mali byť emócie neutrálne. Emócie nás môžu zraniť a môžu nám pomôcť. Môžu z nás urobiť lepších ľudí, rovnako ako z nás môžu urobiť horších ľudí. Môžu byť použité pre dobro, rovnako ako môžu byť použité pre zlo. Ony iba dopĺňajú to, kým sme ale nedefinujú to, kým sme.

A hneď ako som toto pochopil, som si uvedomil, čím  láska naozaj je a čím by  mohla byť. Niektoré  užasne veci neovplyvnia môj duševný stav. Niektoré veci sú tak odolné, že nezáleží na našich emóciách.

Chápem tomu tak, že môžem svoje emócie regulovať, že sú mojim služobníkom a ja som ich majstrom ale nie naopak. Ide o to, že nie sú ani tak prikázaniami ako skôr odporučeniami. Ešte preto že ich cítim, neznamená to, že ich musím  vypočuť a poslúchnuť.

Rozumiem tom tak, že romantika je ako alkohol, je to niečo čo by sa malo využívať a užívať zodpovedne  (a určite nie počas šoférovania). Je to nástroj, ktorý je navrhnutý tak, aby nám spríjemnil život napriek riziku že by ho mohol zhoršiť.

Pretože romantika je ako alkohol: Niekedy proste chcete ísť von a opiť sa.