Vyberte stranu

Spýtam sa vás jednoduchú otázku – ste dobrá komunikantka? Väčšina žien je v komunikácii celkom dobrá, minimálne lepšia v porovnaní s mužom. Avšak ako partnerský poradca sa často stretávam s problémom, kedy má dievča problém v komunikácii s jej novým priateľom.

Je celkom bežné, že aj ženy s výbornými komunikačnými schopnosťami prehrávajú vo vojne o to, aby zo svojho muža dostali odpoveď na otázku „čo sa deje?“.

Prečo?

 

Najjednoduchšou odpoveďou sú emócie.

Všimli ste si niekedy, že s ľuďmi, s ktorými sme si najbližší zaobchádzame najhoršie? Ak nie, tak teraz si možno uvedomíte, že je to fakt. Keď sa ako deti hádajú súrodenci, sú schopní zahodiť všetky zábrany, byť veľmi nepríjemní a dokonca sa aj pobiť. Manželia sa spolu niekedy rozprávajú spôsobom, ktorým by si ani len nevedeli predstaviť, že by sa tak rozprávali s niekým cudzím, kolegom alebo s niekým koho naozaj nemajú radi. Prečo sa to deje?

Za všetko z toho môžu emócie. Logicky, k ľuďom, ktorí sú nám bližšie, prechovávame hlbšie a väčšie emócie ako k ľuďom, ktorých nepoznáme alebo ktorých nemáme radi. Možno vás vytáča váš šéf, ale to, že si chcete vašu prácu udržať vyrovnáva vašu hladinu emócií. Keď je vzťah o emóciách, neudržíme sa.

Nemáte vzťah s vašim priateľom, kvôli tomu, aby ste zarábali.

Máte s ním vzťah práve kvôli vášmu emocionálnemu putu. Takže keď sa niekedy náš emočný stav zhorší, nič nás nedrží, aby sme naplno prejavili svoju nespokojnosť.

V tomto bode by som vám rád niečo objasnil. Komunikácia o emóciách funguje medzi ženami v úplnom poriadku. Avšak od mužov môžete očakávať veľmi zlé výsledky. Chvíľu nad tým porozmýšľajte. Určite viete, že je to pravda. Nepôjdem úplne do hĺbky, ale iste viete, že výsledkom vašich pokusov bude frustrácia. Ak sa pokúsite racionálne sa s mužom porozrávať o emóciách s očakávaním, že vám bude rozumieť a odpovie vám tak, aby zachránil váš vzťah – budete veľmi iritovaná.

Tu je názorný príklad. Váš muž sa z nejakého dôvodu začína odťahovať a vy to cítite. Viete, že vo vašej komunikácii je obrovská priepasť. Nie ste si istá prečo sa odťahuje a uzatvára, ale ste si istá, že sa to deje, pretože ho poznáte úplne inak. Vaše rande trvá veľmi krátko a potom sa vás čudne spýta či sa vám páčilo, zatiaľ čo vás hodí domov. Pozriete naňho s nadvihnutým obočím a jemne sarkastickým tónom odpoviete:

„Jasné, fakt sme sa úžasne zabavili.“

Vaša tvár hovorí úplný opak. Stále s ním udržujete očný kontakt, zatiaľ čo sa vám po líci spustí slza. On na vás iba neprítomne hľadí. Vystúpite z auta, zavriete dvere a odídete.

Toto bol príklad komunikácie surových emócií bez slov alebo štruktúry. U mňa to je iné – ja už som svoj mužský mozog vycvičil dostatočne na to, aby som a mohol stať efektívnym vzťahovým poradcom, ja už rozumiem tomu, ako boli vaše emócie vytvorené, aby ste pomocou nich komunikovali a čo chcete, aby spravil alebo akú odpoveď od neho očakávate. Nanešťastie, u mnohých mužov nemôžete počítať s tým, že tento druh komunikácie pochopia.

Vo všeobecnosti sa môže stať napríklad to, že vaše vyjadrenie surových emócií vezme ako istý druh útoku. Bude sa cítiť frustrovaný, nahnevaný a odtiahne sa od vás ešte viac. Nie je to ich vina, že sú takí. Ale muži by mali brať ako svoju zodpovednosť naučiť sa rozumieť týmto vyjadreniam emócií. Sústreďujem sa však na to čo máte robiť vy iba preto, že nemôžete napraviť jeho chyby. Ak by moje články čítali muži, moja rada by smerovala k nim a k ich fóbii zo ženského plaču.

Poďme sa teraz rozprávať o riešeniach. Muži sú odlišní. Vedia odpovedať na emócie, ale nie keď na komunikáciu s nimi využijete surovú emóciu. Odpovedia na emóciu iba vtedy, ak je jasne vyjadrená slovami spolu s návodom ako odpovedať.

Napríklad:

„Lukáš, naozaj sa teraz trápim. Som smutná. Trochu sa aj bojím. Som smutná, pretože mám pocit, že sa niečo medzi nás dvoch dostalo a už si nie sme takí blízki. Bojím sa, pretože si náš vzťah vážim a nechcem ťa stratiť.“

A teraz návod: 

„Mám pocit, že niečo o čom mi nehovoríš ovplyvňuje tvoje pocity ku mne. Chcem, aby sme to spolu vyriešili. Chcem, aby si mi veril a prepracoval sa so mnou z toho. Povedz mi čo ťa trápi.“

Takýto prístup funguje z troch dôvodov.

  1. Prvý dôvod – Od vášho muža sa nevyžaduje, aby čítal medzi riadkami surovej emócie.
  2. Druhý dôvod – Komunikejete s jeho mozgom presne tak ako bol navrhnutý, aby pracoval. Muži radi riešia a napravujú problémy, takže jasný problém a jasné riešenie je pre ich mozog ako závan čistého vzduchu.
  3. Tretí dôvod – vyjadríte vaše emócie takým spôsobom, že vás bude chcieť vyslobodiť a byť vašim hrdinom. Dajte mu šancu, aby sa stal vašim hrdinom a on na to odpovie s takou trpezlivosťou akú by ste od neho inak nečakali.

 

Komunikačné rady, ktoré vám dávam si vyžadujú, aby ste sa začali orientovať na riešenie. Pre všetkých z nás je veľmi jednoduché ukazovať bolestíve emócie, namiesto toho aby sme o nich rozprávali a snažili sa ich vyriešiť. Nebolo by to tak dôležité, ale muži potrebujú vidieť najskôr riešenie, aby boli ochotní priznávať si isté emócie. Viem, že vás tento koncept obohatí a poradí vám, ktorým smerom sa vybrať, keď budete nabudúce chcieť zlomiť komunikačnú bariéru medzi vami a vašim chlapom.