Vyberte stranu

Život ako single osoba nepochybne ponúka veľa výhod, vrátane možnosti naučiť sa mať zdravý vzťah sama so sebou. Je však prirodzené, že po čase prídete k poznaniu, že by ste rada začala svoj život s niekym zdieľať a budovať zmysluplný, fungujúci vzťah. Tieto túžby jednoznačne naznačujú, že ste emocionálne pripravená nájsť si nového muža- smútok z predchádzajúceho rozchodu ste už prekonali, užili si „slobodu“ rozvíjať vlastné záujmy a teraz je ten pravý čas posunúť sa v živote ďalej. Čo teda robiť, ak chcete nového partnera?

Hneď na začiatku si ujasnite, čo od pána dokonalého vyžadujete. Je úplne normálne mať isté predstavy o jeho vzhľade, povahe a správaní, no sú tieto očakávania realistické? Nezaseknite sa na predstave princa na bielom koni. V opačnom prípade vám bude každý potenciálny záujemca pripadať nevhodný a prípadný vzťah bude len sklamaním.

Asi najťažšie v tomto prípade je odlíšiť, čo v partnerovi chcete a čo v ňom potrebujete. Spíšte si zoznam vlastností, ktoré absolútne vyžadujete a ktoré, síce by bolo fajn, keby mal, ale nelipnete na nich až toľko. Príklad: bolo by skvelé, keby pochádzal z rovnakého sociálneho či náboženského zázemia ako vy, ale omnoho dôležitejšie je, aby vyznával podobné hodnoty s vašími. Je tiež na mieste uvedomiť si charakteristiky a črty, ktoré za žiadnych okolností nie ste pripravená tolerovať.

Ak už viete, čo od partnera očakávate, vyvarujte sa najväčšej chybe ktorú robí až 55% žien: že z „chcem nového partnera“ spravia životnú prioritu číslo 1. Loviť, randiť, spoznávať nových mužov je časovo i citovo vyčerpávajúce a môže viesť k frustrácii, že nikdy nenájdete toho pravého. Okrem toho, začne z vás vyžarovať akási aura zúfalej starej baby- nič v zlom, ale my muži to vnímame a môže byť dôvodom, prečo vám po prvom rande viac nezavoláme.

Sústreďte sa preto na aktivity, ktoré vás robia šťastné- či už je to vaša kariéra, zdravie, rodina a známi. Buďte optimistická a s otvorenou mysľou. Pokojne si vytvorte profil na zoznamke, či sa zapájajte do online četov- ale nie s cieľom sa stoj čo stoj s niekym zoznámiť. Namiesto toho to vnímajte ako spestrenie, zábavu. Časom určite „náhodne“ stretnete niekoho výnimočného. Isté veci v živote netreba siliť.

Úprimnosť vo vzťahu je nesmierne dôležitá. Zvlášť pokiaľ ide o priznanie si vlastných chýb. V začiatkoch randenia máme všetci tendenciu ukázať sa v lepšom svetle. Na schôdzky chodíme s dochvíľnosťou, hoci notoricky vždy a všade meškáme; viac si dávame záležať na vzhľade… Hoci je na mieste snažiť sa o pozitívny dojem, v konečnom dôsledku chceme byť milovaní pre to, akí sme- nie pre to, akí túžime byť, či akí nás chcú ostatní. Ak z duše nenávidíte chodiť na túry, hoci váš ctiteľ je rodený skialpinista- povedzte to na rovinu. Predstieraním nič nezískate, naopak stratíte. Čo vy považujete za nedostatok, druhá strana tak vôbec nemusí vnímať- môže to dokonca považovať za obohatenie vzťahu.

Na záver ešte jedna, nemenej dôležitá rada: Nelezte hneď chlapovi do postele. V dnešnej dobe existuje dosť silné nutkanie nasmerovať si to do spálne, no nerobte to. Uznávam, milovať sa je vo vzťahu potrebné, no nie na prvom mieste. Radšej sa sústreďte na vnútorné spoznávanie sa a budovanie porozumenia. Pracovať na vzťahu po sexe na prvom rande je oveľa ťažšie.