Vyberte stranu

Predstavte si bežnú situáciu: manželský pár má už dlhotrvajúce problémy, z vlastnej skúsenosti určite viete, že tieto problémy môžu byť zakorenené v hociakej sfére ich partnerského života. Ani jeden z nich sa však nechce rozviesť , pretože to čo medzi sebou majú budovali dlho a zahodiť to berú ako posledné východisko z tejto situácie. Čo teda spravia? Krátko pred tým ako jeden z nich vyhŕkne, že chce rozvod, dohodnú sa, že spolu pôjdu do manželskej poradne. Miesto, o ktorom sa na verejnosti nehovorí, no aj tak tam chodí tak veľa párov. Manželský poradca sa, samozrejme, snaží znovu medzi vami obnoviť puto. Spomínate na všetky dobré časy čo ste spolu robili, snažíte sa spraviť si romantický večer, vniesť do vzťahu niečo nové alebo naopak niečo staré čo vás spájalo. Nechcem spochybňovať prácu manželských poradcov ani toho páru. Obe strany sa určite snažia. Nanešťastie, metódy, ktoré poradca využíva, aby vám pomohol často vedú k úplne inému záveru. Jeden z páru začne niečo cítiť k manželskému poradcovi namiesto svojej polovičky. Vtipné, však? No je to naozaj tak. Jeden z páru síce začne v celej miestnosti cítiť sexuálne napätie, no žiaľ smeruje iným smerom, než bol očakávaný výsledok.

Určite vás zaujíma ako je to možné. Kiežby ste mohli potajomky chodiť na prednášky pre terapeutov a manželských poradov, aby ste sa dozvedeli čo robia a prečo to tak funguje? Čím to je? Je to tým čo rozprávajú? Alebo tým čo povedia? Jeden fakt je istý – niečo z toho je však isté, naozaj existujú faktory, vďaka ktorým sa jedna osoba z páru začne cítiť priťahovaná ich terapeutom. Nuž, mám pre vás pozitívne správy. Našiel som niekoho kto na tieto prednášky chodil a podelil sa so mnou o všetky potrebné informácie.

Existujú rôzne faktory, na základe ktorých si podvedome vyberáme svojho partnera. Iste ste už o niektorých z nich počuli, existuje veľa článkov, ktoré rozprávajú o tom, že ženské boky podvedome naznačujú mužom, že sú dobre fyzicky vybavené na pôrod a podobne, toto je však o niečo iné.

 

Jedným z takýchto podvedomých faktorov je, keď ste s niekým v blízkosti v emočne nabitej situácii. Vráťme sa k páru, ktorý je v manželskej poradni a snaží sa zachrániť svoje manželstvo. Základom manželskej poradne je rozprávať sa. A tak všetci traja spolu sedia v jednej miestnosti a rozprávajú sa o manželstve problémového páru. Poradca pár opakovane vyzýva, aby vyjadrovali svoje emócie ohľadom manželstva, čo jednému na druhom vadí a naopak čo na sebe milujú. A aj keď sa vám to nemusí zdať ako emočne nabitá situácia, rozhodne je. Ale uvediem aj príklad zo života ľudí, ktorí ešte nie sú zadaní, no hľadajú si svoju polovičku. V takomto prípade môže iskra preskočiť napríklad v momente, keď vám muž rozpráva príbeh o šialenom vodičovi, ktorý neustále porušoval predpisy a takmer spôsobil dopravnú nehodu a preto chvíľu meškal na party. Na tom, samozrejme, nie je nič príťažlivé. Iskra môže preskočiť, ak pozorne a dychtivo počúvate jeho problém, udržujete očný kontakt, spravíte krok bližšie k nemu a vtedy sa medzi vami stane niečo magické. Alebo ani nie. Výnimka potvrdzuje pravidlo.

 

Neskrývanie svojich pocitov

Jedným z faktorov je taktiež odhalenie sa. Samozrejme nikto neočakáva, že sa vyzlečiete a odhalíte svoje prednosti. Hovorím tu o niečom úplne inom. V manželskej poradni ľudia odhalujú svoje myšlienky, spomienky, pocity a často sa rozprávajú na veľmi citlivé a intímne témy. Akokoľvek objektívny je manželský poradca, každý človek v takejto situácii podľahne a začne človeka, o ktorom vie viac hodnotiť z úplne nového hľadiska. Už nie je neznámy a začne mať pocit, že sa poznajú už dlho. Zrazu môže mať človek pocit, že človeku, ktorému sme o sebe tak veľa povedali musíme dôverovať a stane sa pre nás veľmi významnou osobou, ktorej hovoríme aj tie najcitlivejšie veci. Vtedy príde narad biológia, ktorá spojí naše pocity s pocitmi blízkosi, ktoré vytvorilo naše odhaľovanie sa.

 

Spoločné ciele a hodnoty

Teraz prichádza na radu tretí faktor. Tretím faktorom je spoločný cieľ alebo spoločné hodnoty. Manželský poradca aj opačné pohlavie v danom páre zdieľajú spoločný cieľ – zachrániť manželstvo a postaviť ho z dysfunkčného štádia opäť na nohy.

Mohli by ste tento koncept využiť ako výhodu? Znie to v podstate veľmi jednoducho. Nie je totiž vôbec jednoduché o aký spoločný cieľ sa má jednať. Z toho teda vyplýva, že aj cieľ, ktorý je na oko banálny môže mať ďalekosiahle účinky. Nuž, môžte to vyskúšať. Keď budete nabudúce hrať s priateľmi spoločenskú hru a niekto zo skupiny sa vám bude páčiť – skúste s ním vytvoriť tím. Vašim spoločným cieľom bude vyhrať hru, obaja sa budete snažiť a budete si pomáhať – áno, naozaj sa to zdá ako banálny cieľ, ale skúste to a výsledky si môžete sama overiť. Nezáleží na tom či cieľ, na ktorý sa spolu zameriate má hodnotu aj v „reálnom svete“. Stále je to váš spoločný cieľ a to, že na ňom budete pracovať a budete pri ňom zažívať pozitívne a negatívne emócie medzi vami naviaže isté spojenie.

Ako príklad vám uvediem jedného môjho priateľa, ktorý zdieľal jeden veľmi jednoduchý cieľ so ženou, o ktorej si myslel, že by nikdy nemali nič spoločné. Bola z Argentíny a on bol od nej od 10 rokov starší. Obaja si externe dorábali vysokú školu, obaja mali síce iný odbor, no stretávali sa na jednom predmete, ktorý bol spoločný pre celú fakultu. Zaujímavé je, že ani jeden z nich v tej dobe nikoho nemal, no zároveň ani nikoho nehľadal, ba dokonca sa vzťahu vyhýbali a nechceli ho. Jediné čo mali spoločné bolo, že sa obaja sťažovali na to, že v oblasti, kde sa ich škola nachádzala nebolo nič zaujímavé a nemali čo robiť. Obaja si privliastnili zdieľaného nepriateľa: nudu.

Počas spoločných diskusií plných pesimizmu a negatívnych myšlienok sa dohodli, že tomuto miestu dajú ešte jednu šancu, pretože nudiť sa nasledujúce 4 roky na tom istom mieste jednoducho nepripadalo do úvahy. Každý víkend začali hľadať nové miesta, kde by sa cítili dobre, či už to boli kaviarne, reštaurácie, výlety do okolia a do prírody. Skôr než si uvedomili čo sa vlastne deje, zamilovali sa a teraz sú manželia. Všetko to začalo jednou jedinou vecou – zdieľali rovnaký cieľ.

Takže, ak máte vyhliadnutého niekoho vo svojom okolí, zamyslite sa, či máte možnosť využiť pri ňom jeden z týchto troch faktorov vo svojoch prospech a ak áno, neváhajte! Máte tri možnosti – zistite či má nejaký cieľ, s ktorým sa zhodujete a ak má, určite mu to dajte najavo a pracujte spolu na dosiahnutí tohto cieľu. Snažte sa podporiť, aby pred vami vyjadril svoje emócie, nech už sa týkajú čohokoľvek. Odhaľte sa pred ním (vy viete ako to myslím!) a ukážte mu, že aj on sa môže odhaliť pred vami, môže vám povedať hocičo, ste tu pre neho. Ale pamätajte, že sa spolu musíte aj baviť a užívať si! Berte to ako hru. Určite sa nesnažte príliš, budete z toho vystresovaná a presne to nechcete! Ak sa stane, že vás začne celá táto hra frustrovať, začnite odznova a sústreďte sa najmä na to, aby ste sa bavili a užívali si celý proces! Keď uvidíte, že sa vám naskytla šanca, môžete využi niektoré techniky, o ktorých ste sa v tomto článku dozvedeli, ale určite sa do ničoho netlačte a nesnažte sa príliš umelo vytvárať situácie, v ktorých budete tieto techniky okato využívať.