Vyberte stranu

Mnoho ľudí je pevne presvedčených o tom, že vzťahy na diaľku nemôžu fungovať. Vraj sa takto nedá žiť, musíte jednoducho byť spolu a ak je váš milý preč každý mesiac, radšej ten vzťah ani neberte vážne…

Lenže, vzhľadom na ekonomickú situáciu Slovenska, kedy človek musí dochádzať veľké vzdialenosti za pracovným uplatnením, a technológie, ktoré umožňujú virtuálne stretnúť ľudí z celej krajiny, vzťahy na diaľku sú čoraz častejšie.

Dobrou správou je, že sa dá takto existovať a niekedy dokonca lepšie, než keby ste s partnerom boli 24 hodín denne spolu. Nevravím, diaľkové spolužitie nie je jednoduché a vyžaduje veľa porozumenia, ústretovosti a kompromisov. Na druhej strane, partneri sú si o to viac vzácnejší a spoločné chvíle nadobúdajú vyššiu hodnotu. Ak ste sa náhodou aj vy ocitli v situácii, kedy musíte byť od svojej lásky pravidelne dlhodobo odlúčená, ponúkam vám zopár rád ako sa so vzdialenosťou vyrovnať.

V prvom rade si musíte uvedomiť, že fyzickú neprítomnosť netreba kompenzovať nekonečnou komunikáciou. Samozrejme, telefonáty, sms-ky a čety by nemali chýbať, no nemá zmysel veci siliť. Veľa párov si myslí, že odlúčenie možno zmierniť častejším a dlhším rozhovorom, no v skutočnosti to môže vašu situáciu len zhoršiť. Skôr či neskôr prídete na to, že čet, ktorý sa ťahá od rána do večera je unavujúci a vy vlastne ani nemáte čo povedať. To isté si môže začať myslieť aj váš partner. Dovoľte preto, aby sa vaše zážitky „nakopili“ a zreferujte ich v jednom telefonáte na konci dňa. Pamätajte- nejde o kvantitu ale kvalitu.

Dôležité je stanoviť si isté pravidlá v komunikácií, no nechať priestor aj na kreativitu. Zásadou môže byť, že si budete volať každý večer o ôsmej- keď obaja máte pracovné povinnosti a osobné vybavovačky dávno z krku a nič vás v rozhovore nebude vyrušovať. Kreatívna môže byť forma- telefonát, video hovor na skype, písanie si na facebooku… Nezabudnite tiež na intímnu komunikáciu. Flirtujte, majte hoci aj sex po telefóne. Robte všetko, čo vám je príjemné a zblíži vás s partnerom.

Nevnímajte vzdialenosť ako niečo negatívne, prekážku či obmedzenie. Naopak, berte ju ako skúšku vášho vzťahu. Ak je vaša láska nepravá, prídete na to skôr než za iných okolností. Ak je však to „pravé orechové“, vytvorí sa medzi vami ešte silnejšie puto.

Rozprávajte sa spolu o tom, čo si obaja sľubujete a očakávate od diaľkového vzťahu. Je vaše odlúčenie prechodnou záležitosťou alebo dlhodobým životným štýlom? Ako často sa budete vídať? Bude on chodiť k vám alebo vy k nemu? Plánujete sa po nejakom čase presťahovať za ním, resp. on za vami? Je toho veľa a čím skôr si tieto veci vyjasníte tým lepšie- vyhnete sa tak nedorozumeniam a sklamaniam.

Vyhýbajte sa „nebezpečným“ situáciam. Diskotéka s kamoškami v piatok večer, zatiaľ čo váš drahý trčí na ubytovni, lebo nestihol posledný vlak domov, asi nespôsobí nadšenie na jeho strane. Ak viete, že sa mu niečo takéto nepáči (možno je trošku žiarlivý, možno by vás jednoducho radšej on sám vytancoval) máte na výber dve možnosti. Za prvé do toho baru nechoďte. Za druhé, vopred sa o tom s ním porozprávajte. Nie, nejde o to pýtať si povolenie. Ide o to, ukázať, že vám záleží na jeho citoch, že beriete na neho ohľad a je súčasťou vašich rozhodnutí. A hlavne, nikdy nič nezatajujte.

Na záver dodám už len jedno- všetko sa dá, keď sa chce. Aj vzťah na diaľku. Ako vraví moja známa Alena, ktorá býva v Lúčenci a jej snúbenec už druhý rok chodí na tri týždne do Rakúska za prácou: „Radšej nech sme od seba vzdialení a cítime sa tak blízki, než byť blízko pri sebe a citíť sa tak vzdialení.“