Vyberte stranu

Doba je uponáhľaná, okruh (voľných) známych priúzky a pozeranie večerných filmov sa vám už aj tak zunovalo. Nech je dôvod akýkoľvek, možno aj vám skrskla myšlienka, že by ste sa skúsili zoznámiť cez internet. Ako na to? Dá sa to vôbec?

Odpoveď je áno, ale… V dnešnom článku sa bližšie pozrieme na ten „správny prístup“ a čo skutočne môžete očakávať od takého zoznámenia.

Skôr než zapnete počítač

Ešte pred tým, než chytíte do ruky myš a kliknete na to malé modré Ečko/ červenú líšku/ červeno-zeleno-žlté koliečko, ktoré vás spojí so svetom, odpovedzte mi na túto otázku:

Čo vlastne hľadáte?

Dôvod, prečo sa pýtam, je jednoduchý- ak neviete, čo hľadáte, nikdy to nenájdete. Ujasnite si preto vopred, či chcete len tak s niekym po večeroch platonicky četovať, užiť si trocha nezáväznej „srandy“ alebo chcete to zoznámenie preniesť z virtuálnej do skutočnej reality.

Zoznamky

Najčastejším spôsobom, ako sa zoznámiť cez internet, býva vytvorenie si profilu na nejakom zoznamovacom portáli.

Predpokladám, že ste úprimná osoba a do profilu si nahráte svoju skutočnú fotku a opis a záľuby vyplníte pravdivo. Hoci sa chcete skutočne zoznamiť s novými ľuďmi, psychológovia sa zhodujú, že požívatelia zoznámiek majú tendenciu sa tu správať ako na jarmoku- prezerajú profily ako keby to boli stánky s tovarom, nikde nič nekúpia, lebo možno za rohom budú mať lepšie/ krajšie/ lacnejšie a na koniec si aj tak zbehnú do Tesca. Pamätajte na to, keď sa vám v pošte objaví nová správa od nejakého nápadníka. Dajte mu šancu a odpíšte. Aj keď z profilovky na vás nekuká žiaden sexi model. Okrem toho, zaleží na obsahu, nie na obale, však?

Online čety

Najlepší spôsob, ako si spraviť o chlapovi mienku, je dať sa s ním do reči. Najlepšie tak zistíte, či si povahovo sedíte, či ste na rovnakej vlnovej dĺžke. Na to sú online čety ako stvorené. Podobne ako pri zoznamke, aj tu si nezabudnite pravdivo vyplniť profil a odpovedať na správy od mužov. Okrem toho, skúste i sama zobrať iniciatívu do vlastných rúk a napísať tomu pánovi (ktorého profil aj tak stále len očumujete) ako prvá.

Výhodou četov je, že sa jedná o okamžitú komunikáciu- s druhou stranou sa rozprávate v reálnom čase. Vidíte, či je online a či vám promptne odpisuje. Ak ste si s dotyčným písali včera a dnes, aj napriek tomu, že je prihlásený vám nepíše, alebo mu dlho trvá reagovať na vaše správy, asi je na mieste skúsiť šťastie inde. No a ak sa niekto nevhodne správa, nie je nič jednoduchšie, než stlačiť tlačidlo a zablokovať ho.

Sociálne siete

Ďaľšou alternatívou sú rôzne sociálne siete, najmä Facebook. Ak sa venujete nejakému koníčku alebo máte istú oblasť záujmu, pridajte sa do skupín s práve takýmto zameraním. Mnohé skupiny organizujú aj stretnutia v reálnom svete. Ak napr. máte rady turistiku, staňte sa členkou skupiny, ktorá organizuje výstupy vo vašom okolí. Spoznáte tak „naživo“ veľa nových ľudí. Samozrejme, na túru by ste mali ísť v prvom rade preto, lebo vás to baví a nie s cieľom nájsť si na Chopku chlapa. Ak sa aj zoznámite s niekym zaujímavým, bude to len čerešnička na torte.

Pokiaľ vaša skupina nerealizuje žiadne spoločenské udalosti, nevadí. Zapájaním sa do diskusií zistíte, že ľudia tu pôsobia skutočnejšie. Čo tým myslím je, že, žiaľbohu, zoznamky a čety sú plné „fake-ových“ ľudí, ktorí sa schovávajú pod falošným menom a profilovkou.

Zhrnutie

Nech už hľadáte svoje šťastie kdekoľvek, držím vám palce. Pamätajte však na týchto pár bodov:

  • Majte realistické očakávania: pravdepodobne spoznáte veľa falošných, nereálnych profilov (naschvál nehovorím ľudí). Nezúfať, zablokovať, hľadať ďalej.
  • Tak ako vy neznášate, keď vám niekto klame, ani iní to nemajú radi. Nahrajte si svoju skutočnú fotku, údaje vyplňte pravdivo a k ľuďom sa správajte tak, ako keby sedeli oproti vám naživo.
  • Nehanbite sa a opýtajte sa dotyčného, čo hľadá, hneď na začiatku (OK, možno nie hneď v prvej vete, ale chápete ma). Ušetríte si tým veľa času a možno aj sklamania.
  • Ak sa rozhodnete s dotyčným stretnúť aj naozaj, vždy navrhnite prvú schôdzku na verejnom mieste (kaviareň, reštaurácia). Nikdy nie u vás alebo u neho doma. Ideálne, povedzte kamarátke, kam idete a dohodnite sa, že jej po schôdzke zavoláte- inak, nech burcuje alarm.

Nezabudnite, treba byť vytrvalí a šťastie sa aj na vás raz usmeje.