Vyberte stranu

V tomto článku sa pozrieme na to, ako zvládnuť a prekonať rozchod, alebo rozvod s Vaším partnerom, alebo manželom a ako sa s ním vyrovnať.

Existuje nespočetne veľa príčin, prečo sa váš vzťah rozpadol.

 • Jednoducho tento vzťah nefungoval.
 • Chcem skúsiť iných ľudí.
 • Nie som pripravený usadiť sa.
 • Potrebujem viac priestoru.
 • Nechcem sa viazať.
 • Obaja máme odlišný životný štýl.
 • Obaja potrebujeme niečo iné.
 • Nie je to tebou. Je to mnou.
 • Je to tebou.
 • Chcem sa odsťahovať na nové miesto a začať odznovu.
 • Myslím, že už ťa neľúbim.
 • Mám ťa rád, ale nie takto.
 • Vraciam sa späť ku nej.
 • Opúšťam ťa kvôli nej.
 • Opúšťam ťa kvôli nemu.

Mohol by som pokračovať donekonečna. No nech už je príčina akákoľvek, výsledok je vždy rovnaký. Už viac nie ste spolu. A teraz máte zlomené srdce a neviete čo si ďalej počnete.

Ja viem. Poznám to. Všetci to poznajú. Ak to nepoznáš, tak to príde, to je jednoducho život. A ak práve teraz toto čítaš, tak je viac než pravdepodobné, že máš chuť skočiť z mrakodrapu a potom ešte skočiť aj z mosta, ale to by bolo príliš náročné, pretože ležíš na gauči a stala sa z teba gulička tuku, takže to odložíš nabudúce.

Ale žiadne obavy. Ukážem ti ako môžeš zvládnuť tvoj rozchod, vrátiť späť do reality, chodiť von, rozprávať sa a dokonca sa aj smiať.

A čoskoro zabudneš ako sa vlastne volal. Okej, to som možno prehnal, ale uvidíš, že sa cez neho prenesieš, to ti garantujem.

Tu je zopár vecí, ktoré si musíš uvedomiť a ktoré musíš spraviť, aby si sa opäť dostala medzi živých, a to čím skôr.

Bolesti sa nedá vyhýbať

Najlepšie asi bude, keď ti najskôr poviem tú zlú správu. Prepáč, že ti to musím povedať takto narovinu, ale pred bolesťou sa nedá utiecť. Áno, viem, že je to dosť „na dve veci“.

Viem, že keby mi po rozchode niekto povedal, že ak vyšňupem dve kilá pracieho prášku bude mi lepšie, tak by som to asi spravil. Ale, žiaľbohu, tak to nefunguje. A žiadne množstvo vína, vodky, kolínskej, lieky na predpis pre vášho psa ani tekuté bielidlo bolesť neodstráni.

Samozrejme, že nachvíľu to tú bolesť oddiali, pretože ste buď odpadli alebo nie ste schopné absolútne nič vnímať, ale nakoniec sa tá bolesť dostaví a dopadne to buď:

 1. budete sa fyzicky cítiť dosť na nič
 2. aj tak budete musieť tú bolesť prežívať.

Je to akoby ste zmačkli tlačidlo „Pauza“, potom stačili tlačidlo „Play“ a okrem všetkých tých pocitov a bolesti sa k tomu ešte pridá aj opica. To nie je zrovno najlepšia kombinácia a to vám môžem povedať z (nejednej) vlastnej skúsenosti.

Čo vám však pomôže je, ak sa prestanete snažiť oddialiť nevyhnutné. Vyplačte si oči. Je úplne v poriadku, ak vám bude cez izbu pretekať Dunaj, nikto nikdy nezomrel na plač. A pravdou je, že niekde na polceste osláv festivalu plaču sa vám naozaj začne uľavovať.

Dostaň to zo seba všetko von. Prvý týždeň je týždeň „ľadových zábalov“. To znamená, že budeš mať tvár tak červenú a napuchnutú zo všetkého toho plaču, že budeš potrebovať ľadové zábaly. Pozitívne však je, že dobré vyplakanie sa z teba vytiahne smútok a keď skončíš, budeš sa cítiť tak vyčerpaná, že môžeš už iba odpočívať. Takže kvalitný plač naozaj pomáha.

Bolesť má koniec

Tak, a teraz tie dobré správy. Bolesť a zlomené srdce, ktoré pociťuješ, majú svoj začiatok, polcestu a koniec! To znamená, že sa raz dostaneš do bodu, kedy už nebudeš mať pocit, že si hodila svoje srdce do mixéru.

Podelím sa s tebou o jednu vzácnu radu, ktorú som raz dostal presne ohľadom tejto témy. Prechádzal som si rozchodom s „tou pravou“ (jednou z mnohých „tých pravých“, ale to je teraz vedľajšie). Išiel som na návštevu k môjmu veľmi múdremu priateľovi, ktorý je už celé roky šťastne ženatý, takže ho považujem za svojho vzťahového guru.

Zatiaľ čo som mu vyplakával ako sa z toho nikdy nedostanem, ako zomriem sám a zapadnem navždy prachom, vysvetľoval som mu, že som stratil svoju poslednú šancu na šťastie, na čo sa ma celkom pokojne spýtal, „Bola to tvoja spriaznená duša?“

Čože? Nuž, dlho a ťažko som nad tým premýšľal. Bola to skvelá priateľka, ale veril som naozaj tomu, že toto je človek, ktorý so mnou bude do konca života a nikdy nebudem chcieť nič iné? Nuž, ASI nie.

„Dobre,“ povedal mi, „tak potom sa budeš spamätávať iba 3 mesiace. Ak by bola tvojou spriaznenou dušou…. bolo by to 6 mesiacov.“

Bolo pre mňa veľmi dôležité takéto niečo počuť. Uvedomiť si, že ten koniec raz príde bolo rozhodujúcim bodom zvratu.

Neprechádzajte tým o samote

To ma privádza k ďalšimu bodu. Môj dobrý priateľ mi pomohol uvedomiť si, že to nebude trvať navždy, čo mi veľmi pomohlo. A presne to isté potrebuješ aj ty! Priateľov. Jedného veľmi dobrého priateľa, niekoľko dobrých, a mnoho iných, rodinu, hocikoho, ale potrebuješ nejaké základy, na ktorých začneš stavať. Naozaj by si si týmto nemala prechádzať sama.

Pamätám si, keď môj kamarát Andrej prechádzal naozaj náročným rozchodom. Prišiel rovno ku mne domov a týždeň sa nepostavil z gauča. Vadilo mi to snáď? Rozhodne nie. Je to môj kamarát. Takže, keď mne dal život a láska ďalšiu facku, vybral som sa ku Andrejovi domov a zabral jeho gauč.

To priatelia robia. Podržia ťa, nechajú ťa plakať a očuchajú ťa, aby zistili či si sa za posledné 3 dni sprchovala, pomôžu ti strkať ihly do voodoo bábiky tvojho ex a hovoria „tak, tak“, keď majú mokré rameno kvôli tvojim slzám. Aby som to zhrnul, priatelia ti pomôžu preniesť sa cez náročné obdobie, a toto je rozhodne jedným z nich. Využi túto možnosť a dovoľ ľuďom, aby ti pomohli.

List

Aj po rozchode má človek pocit, že by stále chcel niečo dodať. Alebo má pocit, že sa ešte potrebuje nejako vyjadriť. Alebo ťa napadne tá perfektná drzá a ironická poznámka, ktorá ťa nenapadla, keď ste sa hádali.

Nuž, tu je tvoja príležitosť. Môžeš mu napísať list. A môžeš mu napísať čo len chceš, každý detail, ktorý si mu vždy chcela povedať. Ak mu chceš napísať, ako veľmi ti chýba, napíš to. Ak mu chceš oznámiť, že je luhársky nevďačný hajzel, pokojne to napíš. Ak mu chceš povedať, že je mizerný v posteli a každý krát si hrala orgazmus, taktiež mu to napíš. Ak mu chceš napísať, že aj napriek tomu si stále želáš, aby práve teraz ležal vedľa teba a chceš sa s ním maznať, určite to tam napíš.

Nemáš sa čoho obávať, pretože ten list aj tak nikam nebudeš odosielať. Tento list je len a len pre teba, aby si všetky tie pocity a emociálnu vracanicu dostala zo seba von. Potom môžeš ten list roztrhať na miniatúrne kúsočky, spláchnuť ho do záchoda, spáliť ho, ale hlavne ho, prosím ťa, neposielaj. Má slúžiť iba ako tvoja liečba. Takže pokojne napíš všetko čo máš na srdci.

Drž sa od neho ďalej

Tento krok je veľmi náročný. Ale rozhodne sa nepohneš ďalej, ak budeš stále v jeho prítomnosti. Inak povedané, nikdy nebudeš akceptovať fakt, že váš vzťah sa skončil a rany sa ti nezahoja, ak sa budeš stále vracať k zdroju rán.

Navyše riskuješ, že vždy keď ho uvidíš, dostanú sa ti do hlavy myšlienky o tom, že ešte máte šancu a tým sa to iba zhorší, nakoľko zasa raz zistíš, že život s týmto mužom už je dávno minulosťou.

A áno, jasné, v dokonalom, no žiaľbohu vymyslenom svete by sme všetci radi ostali priatelia s našimi bývalými. A možno raz aj budete priatelia. Ale teraz jednoducho nie, ani zatjra, a ani o mesiac.

Po vážnom vzťahu potrebujete aspoň 6 mesiacov na zahojenie rán. To znamená žiadne volanie, žiadna posledná noc s ním, žiadne smsky v podnapitom stave.

Ak nechceš niečo robiť, rob to

Už prešlo pár dní a ty si pripravená na ďalší maratón seriálu a filmov o láske a zlomenom srdci. Takže, čo teraz robiť? Rozhodne zdvihni ten svoj pekný zadok z postele, moja milá! Hocičo chceš práve teraz robiť je pravdepodobne zlá voľba. Takže rob opak. Hlavne niečo ROB!

Musíš sa prinútiť, a myslím tým vážne prinútiť, aby si vyšla von a prechádzala sa. Musíš sa osprchovať a obliecť si niečo v čom sa cítiť neodolateľná. Musíš sa stretnúť s priateľmi a zájsť na obed. V práci zostaň pracovať nadčas alebo sa pusti do nového projektu. Zájdi do posilňovne alebo na hodinu jógy alebo sa choď bicyklovať. Potrebuješ vykonávať nejaké aktivity.

Rozprúdi sa ti krv a budeš sa cítiť fyzicky lepšie. Vieš čo sa hovorí o nemocniciach? „Čím dlhšie v nej si, tým dlhšie v nej budeš,“ znamená to, že čím dlhšie si na mieste, kde sú choroby, tým väčšia je šanca, že ochorieš ešte viac.

To isté platí aj tu. Čím dlhšie zostaneš bez nálady, o samote a v depresii, tým je väčšia pravdepodobnosť, že upadneš do ešte hlbších depresií a ešte viac sa izoluješ.

Pohni sa vpred, aby si sa pohla ďalej

Keď už prešiel nejaký čas od rozchodu, zapamätaj si jednu vec. Najsladšou pomstou je tvoje šťastie. Keď sa konečne odhodláš vychádzať von z domu a stretávať sa znovu s priateľmi, uvedomíš si jednu vec. Nikto iný nie je strojcom tvojho šťastia, si ním sama. Takže konaj tak, aby si mohla byť znovu šťastná.

Sprav si zoznam vecí, ktoré si neustále odkladala, keď si bola vo vzťahu. Navštív priateľov a rodinu, s ktorými si nebola, keď si bola vo vzťahu a zameraj sa teraz na nich. Prehodnoť svoje ciele v živote (áno, my vieme, nájsť „toho pravého“…. to teraz nechaj tak). Ak si vždy chcela skúsiť horolezectvo, ale on o tom ani nevedel, tak teraz je správy čas ísť do toho. Alebo začni niečim menším. Začni chodiť na kurz niečoho čo ťa vždy zaujímalo.

Správaj sa ku sebe ako by si mala vzťah so sebou samou. Dopraj si niečo naviac. Či už je to hodina u kozmetičky alebo jazykový kurz.

Čoskoro zistíš, že čas medzi myšlienkami na neho sa predlžuje a predlžuje. Keď sa zobudíš, prvé myšlienky nebudú on, ale ty. Začneš sa pozerať na ostatných mužov a pomyslíš si „Hmmmm, zaujímavý.“ Pôjdeš na rande. Budeš sa usmievať.

Začneš opäť cítiť pocity spokojnosti a tvoje nádeje do budúcnosti sa obnovia.

A zajtrajší deň bude opäť o niečo lepší.